Blog

obnovitelné zdroje energie – Ekologické bydlení

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Obnovitelné zdroje – spása lidstva nebo ekonomický paskvil?

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

V roce 2014 byla brutto výroba z obnovitelných zdrojů energie v ČR 9 169,7 GWh, což je ve srovnání s celkovou brutto spotřebou elektřiny, která byla 69 622,1 GWh relativně zanedbatelné množství. Nicméně poslední dobou slýchám z různých stran silné hlasy kritiků a skeptiků, kteří hlásají, že OZE jsou drahé a ve své podstatě zbytečné a že si vystačíme ještě několik generací s klasickými zdroji a že bůh ví, jestli vůbec někdy dojdou, protože díky inovacím jsme schopni získávat fosilní paliva ze stále nedostupnějších míst a větších hloubek. Dovolte mi prosím krátké zamyšlení a možná snad i mírně naivní úvahu nad tím, proč investovat do OZE.

Hned na úvod bych ještě rád podotkl, že osobně jsem velkým zastáncem jaderné energetiky a domnívám se, že v současné době je získávání energie z jádra velmi levné, ekologické i bezpečné. Na druhou stranu si však myslím, že i myšlenka OZE má svůj význam.

Hlavním důvodem, proč je slyšet taková kritika, je fakt, že obnovitelné zdroje jsou drahé a všichni spotřebitelé platí nemalou složku ceny určenou právě k podpoře obnovitelných zdrojů energie. Tato částka je každoročně určována ERÚ. Proto bych rád (alespoň na chvíli) oddělil vlastní myšlenku výroby elektřiny ze zdrojů, které mají minimální dopad na životní prostředí od ekonomiky provozu těchto výroben. V případě, že by cena vyrobené MWh z „ekozdroje“ byla srovnatelná s cenou elektřiny vyrobenou spalováním fosilních paliv, pak by se snad jen těžko našel někdo, kdo by byl proti takovémuto šetření našeho okolí. Problém v této řekněme fyzické části problematiky vidím pouze v nestálosti výkonu. To samozřejmě problém je, nicméně se domnívám, že vše je regulovatelné a bude-li zkrátka přebytek energie v síti, tak se některé zdroje odpojí (což se samozřejmě již děje). Horší je to v případě náhlého výpadku výkonu, v takovém případě je třeba buď najet s náhradním zdrojem, nebo snížit spotřebu. Obě tyto varianty jsou reálné a je možné je využívat a domnívám se, že s rozvojem smart grids bude vyšší možnost ovlivňovat stranu spotřeby ve výkonové bilanci. Případně je možné instalovat akumulátory energie, a to ať už velké vyrovnávací baterie, nebo přečerpávací elektrárny.

Z předešlých úvah mi tedy jednoznačně vyplývá, že problém není ani tak v technickém, nebo technologickém provedení, jako spíše v ekonomii výstavby a provozu těchto zdrojů. A tady bych řekl, že nastává ten zásadní problém. Zatím zkrátka jsou obnovitelné zdroje drahé a zádní otázkou je: „Nakolik si ceníme zdravé přírody?“. Možná to není úplně přesné, ale jistě rozumíte, co tím chci říct. Jde o to, kolik jsme my, jako lidstvo, schopni zaplatit za to, že budeme mít čistší ovzduší, průzračné řeky a zelené lesy. K tomuto účelu a k tomuto vyčíslení by měli sloužit emisní povolenky, jejich cena je však stále směšně nízká. Dnes se obchoduje těsně pod 8,6 €, což je cena za 1 tunu CO2 vypuštěného do ovzduší. Takový to vícenáklad na výrobu elektřiny se však do ceny elektřiny téměř nepromítne. Kdyby však cena povolenky byla násobně vyšší, došlo by tak k nárůstu ceny silové elektřiny a tím pádem i k vyšším tržbám provozovatelů OZE. Pak by samozřejmě bylo možné snížit podporu, kterou dnes mají.

Celá tato úvaha je velmi zjednodušená. Osobně nejsem žádný „expert“ na tuto problematiku a proto se omlouvám, jestli jsem zde uvedl nepravdivé údaje, nebo mylná tvrzení (případně mě prosím opravujte do komentářů). Podle mě však není jiná možnost, než uvědomit si, že příroda je jen jedna a že stojí za víc než 8,6 € za tunu CO2. Pak by konečně mohlo dojít ke zvýšení cen na trhu a tím by se staly OZE ekonomicky zajímavější.

Český průmysl a elektrický tank T-72

Český průmysl a elektrický tank T-72
T-72 české armády / Dr. Killer, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Nejvyspělejší země světa studují možnost vývoje a zavedení čistě elektrických obrněných bojových vozidel, včetně tanků. Dokáže elektrická obrněná vozidla vyvinout také český průmysl? A vyplatí se například elektrifikace T-72?

Český průmysl a elektrický tank

O vývoji elektrických bojových vozidel se mluví již nějakou dobu. V roce 2017 Donald Sando, civilní zástupce velitele amerického centra pro výcvik a vedení manévrového boje MCoE (Maneuver Center of Excellence) uvedl, že některé americké bojové brigády budou do deseti let (2027) zcela elektrifikovány

O elektrifikaci armádních vozidel se také mluví v Austrálii nebo ve Velké Británii, která hodlá postavit prototyp elektrického bojového vozidla do tří let. Cílem je jednoduše snížit závislost armád na fosilních palivech, ať už z praktických nebo politických důvodů.  

Například současná americká obrněná divize při přesunu spotřebovává až 500 000 galonů paliva, tj. 1,9 milionu litrů paliva denně, což je mimo jiné dvakrát více než spotřebovala celá armáda generála Pattona v Evropě. 

Například během operace Pouštní bouře v roce 1991 se ukázalo, že tank Abrams spotřebuje všechno své palivo během jediné hodiny intenzivního manévrovacího boje (časté a rychlé akcelerace). 

Elektrická a hybridní vozidla nabízejí především snížení závislosti na „tekutém“ zdroji elektrické energie. Výhodou elektrických vozidel je také jednoduchost konstrukce, výrazné snížení spotřeby maziv, jednodušší údržba, nižší akustická a tepelná stopa a možnost získávat energii pro provoz různých, včetně lokálních zdrojů.

Zásadní problémy jsou dva. Prvním jsou nedostatečně výkonné baterie a druhým, že armády mají velmi propracovanou a komplexní organizaci a infrastrukturu starající se o zásobování vozidel „tekutým“ palivem. 

Problémem tedy není vyrobit „elektrický tank“, ale především vytvořit novou organizační a technologickou provozní infrastrukturu, která zajistí neustálý dostatek a distribuci elektrické energie, a to i ve válečném stavu. Armáda by měla ideálně skladovat elektrickou energii pro několik měsíců bojů, ale to není vůbec jednoduché (viz dále)

Lze tedy v současné době skutečně vyvinout a zavést plnohodnotná elektrická obrněná vozidla? Jak si na tom vlastně stojí Česká republika a český průmysl? Máme potřebné technologie a schopnosti vyvinout elektrická obrněná vozidla?

Český průmysl určitě dokáže dodat dva základní komponenty elektrických vozidel ‒ elektromotory a baterie. Výhodou elektromotorů je fakt, že poskytují maximální kroutící moment od nulových otáček, takže je lze teoreticky napojit na hnací kola pásů (např. jeden motor pro každý ze dvou pásů). Případně lze použít velmi jednoduchou převodovku nebo převod.

Od konce letošního roku česká továrna na baterie HE3DA v Horních Suché spouští svůj zkušební provoz. Baterie HE3DA jsou určeny zejména pro velké úložiště elektrické energie. Zásadní výhodou je, že technologie HE3DA umožňují vytvářet velmi velké li-ion články. Podrobně jsme o výhodách HE3DA psali v článku HE3DA: České baterie pro NASA a příslib revoluce v obrněné techniceV současné době je HE3DA asi nejpokročilejší dostupná li-ion technologie využitelná pro elektrifikaci obrněných vozidel (bezpečnost × provozní vlastnosti × kapacita ×​ cena × dostupnost).

Za pozornost stojí, že José Morey, jeden z porotců soutěže NASA iTech: Initiative to Find Innovative Ideas, kde firma HE3DA představila svůj produkt, navštívil sídlo HE3DA v Praze. Na svém twitterovém účtu Morey napsal:„Budoucnost spolehlivých udržitelných sítí pro #PuertoRico a jinde začíná v #Praze @HE3DA.“ 

V každém případě HE3DA na svých stránkách uvádí, že „dosažitelnou vizí“ jsou robustní baterie o kapacitě 1 kWh / 1 litr / 1 kg. Berme to tedy jako základní hodnotu při posouzení toho, zda současná úroveň vědy a techniky umožňuje vytvářet plně elektrická obrněná bojová vozidla. Nebudeme přitom nyní posuzovat, kolik nabíjecích cyklů a jaké provozní zatížení taková baterie zvládne.


Využitelný prostor pro baterie v T-72 je zhruba 2m3 / archív autora

Výpočet

K posouzení toho, zda nám stačí současné technologické možnosti li-ion baterií, tedy zejména HE3DA, musíme porovnat mechanické energetické kapacity motorové nafty a elektrické baterie.

Energetická kapacita motorové nafty

 • Hustota motorové nafty: 0,84 kg/l;
 • Výhřevnost motorové nafty: 42,61 MJ/kg;
 • Výhřevnost > tepelná energie paliva ;
 • Měrná tepelná energie motorové nafty: 42,61* 0,84 [(MJ/kg) * (kg/l)] = 35,79 MJ/l;
 • Ze 100 % přivedené energie v motorové naftě se na kinetickou energii – mechanickou práci pro pohon tanku přemění pouze 35 % tepelné energie;
 • Měrná mechanická energie motorové nafty: 0,35 *35,79 MJ/l = 12,5 MJ/l;
 • Převod mechanické energie [J] na elektrickou energii [Wh] > 1 kWh  = 3,6 MJ;
 • Měrná mechanická energie motorové nafty: 12,5 / 3,6 [(MJ/l) / (MJ/kWh)] ≈ 3,50 kWh/l.

Energetická kapacita baterie

 • Předpokládá se elektrická baterie tvořená li-ion články HE3DA s elektrickou kapacitou 1 kWh/l;
 • Účinnost elektrického pohonu pro elektrické ztráty v přenosu elektrického proudu a regulaci pohonu a pro mechanické ztráty lze předpokládat 90%;
 • Měrná mechanická energie baterie: 0,90 * 1 kWh/l ≈ 0,90 kWh/l.

https://www.youtube.com/embed/tgrdCE2g5sg
Doplňování paliva bojovým vozidlům M2 Bradley za pochodu

Závěr

Objemově je měrná energie motorové nafty prakticky čtyřnásobně větší než měrná mechanická energie baterie, 3,50/0,90 ≈ 3,90. Jako příklad:  z palivové nádrže o objemu 1000 l dostaneme 4× více mechanické energie na pohon vozidla (tanku), než ze sestavy li-ion baterií, která zaujme stejný objem 1000 l. V obou způsobech pohonu bude jízdní odpor vozidla prakticky stejný, takže vozidlo s elektrickým pohonem li-ion bateriemi o stejném objemu baterií jako je objem palivové nádrže, bude mít jen čtvrtinový jízdní dojezd než vozidlo s pohonem spalovacím motorem.

Elektrický pohon tanku T-72

Nyní se dostáváme k praktické aplikaci, která je v silách českého průmyslu, nahradit u tanku T-72 pohon spalovacím (vznětovým) motorem elektrickým pohonem, jehož zdrojem jsou li-ion baterie.

Jediné možné místo k uložení baterií je motorový prostor tanku, z něhož by se odstranil powerpack (vznětový motor s převodovkou). Objem prostoru pro zabudování baterií v motorovém prostoru lze odhadnout na dva metry krychlové, tedy 2000 litrů. Disponibilní mechanická energie baterií k pohonu T-72 je tedy 2000 [l] * 0,90 [kWh/l] = 1800 kWh (1,8 MWh).

Porovnání elektrického pohonu s pohonem spalovacím motorem tanku T-72

Disponibilní mechanická energie při pohonu tanku T-72 spalovacím (vznětovým) motorem při měrné mechanická energii motorové nafty 3,50 kWh/l činí:

NádržeObjem nádrží [l]Zásoba mechanické energie [kWh]
Vestavěné12004200
Vestavěné a přídavné15905565


Mobilní těžké cisternové vozidlo na podvozku Tatra 8×8 pojme 18 000 litrů paliva, tedy 64 750 kWh (64,75 MWh) mechanické energie. / TATRA TRUCKS

Dosažitelné jízdní dosahy na různých druzích vozovky s pohonem tanku T-72 spalovacím motorem a hypotetickým elektrickým pohonem udává tabulka:

Druh vozovkySpotřeba [l/100 km] ažJízdní dosah [km] více než
  MEl.
  Nádrže
  vestavěnévestavěné + přídavné
Silnice350350 450150
Polní cesta400300 400130
Terén80015020065

M: jízdní dosah při vznětovém motoru
El.: jízdní dosah při elektrickém pohonu

Z tabulky vyplývá, že jízdní dosah tanku T-72 s elektrickým pohonem s bateriemi by se snížil zhruba na polovinu ve srovnání s pohonem se spalovacím motorem s pohonnými hmotami ve vestavěných nádrží, na třetinu s pohonnými hmotami ve vestavěných a přídavných nádržích.

Elektrický tank? Zatím ne

Použití elektrického pohonu zvýší hbitost pohybu tanku v důsledku vyššího záběrového momentu. Na druhé straně elektrický tank poveze mnohem menší zásobu energie určenou ke svému pohybu, což nezanedbatelně sníží jízdní dosah, a to zase povede k poklesu manévrovosti tanku jak na bojišti, tak při pochodu.

V dnešní době je nutné případné elektrické tanky denně dobíjet, což si zase vyžádá nejméně jednu elektrocentrálu k četě tanků. Při intenzivní bojové činnosti elektrocentrály by nemusely být schopné plynule dobíjet baterie tanků.

Pokud bychom vložili elektrocentrály se spalovacím motorem do energetického systému armády, celková spotřeba pohonných hmot paradoxně vzroste o 10 %. To by zvýšilo nároky na logistickou kapacitu zásobování pohonných hmot. Tyto závěry jsou obecně platné pro jakýkoliv typ tanků.

Tedy o čistě elektrických tancích lze uvažovat až v té době, kdy kapacita baterie dosáhne minimálně hodnot 4 kWh uložené elektrické energie na jeden litr objemu.

Dalším problémem ale je, jak zajistit výrobu a dodávky elektrické energie, především ve stavu, kdy budou vyřazeny hlavní rozvodné trasy elektrické energie a také hlavní zdroje elektrické energie.

Pro představu:

Obrněná divize americké armády potřebuje ke svému pohybu denně 1,9 milionu litrů paliva, což znamená 6 650 000 kWh mechanické energie. Při současných technologických možnostech 1 kWh / 1 litr / 1 kg stejnou energii vložíme do bateriového úložiště o objemu 6650 m3, které váží 6650 tun.